Snow film fest 2016

 

Kostelec nad Orlicí

SK Rabštejn

25.11.2016 - 17:30

facebookové stránky

 

--------------------------------------------------------------------------------------

Program:

 

                    17:30 - začátek festivalu
                    17:45 - Whiskey Berber
                    18:20 - Tamara
                    18:40 - Sibiřský Traverz
                    19:10 - Ledy a přílivy
                    19:40 - pauza
                    20:10 - Bulharské bílé zlato
                    20:45 - Bílé objetí
                    21:40 - konec
 

--------------------------------------------------------------------------------------

        Vstupné: 100,-

        Důchodci a děti do 15-ti let - 70,-

        Sleva 10% na vstupném pro členy Klubu Hedvábná stezka (po předložení karty).

        Sleva 10% na vstupném při předložení zákaznické karty NAMCHE

        Sleva 10% na vstupném při předložení studentského průkazu

--------------------------------------------------------------------------------------

Filmy:

 

Whiskey Berber

 

Bratři Švihálkové alias Kejda Ski Team se v zimní sezóně 2014-2015 zaměřili na odhalování skialpového potenciálu marockého Atlasu. S cílem najít co nejzajímavější sjezdové linie v nejvyšších částech Atlasu vyrazili do severní Afriky hned dvakrát. A důraz byl kladen také na dokumentaristickou stránku věci. Výsledkem jejich snažení je film Whiskey Berber, který představí tři hlavní oblasti tohoto horského pásma, Mgoun, Toubkal aTazarhart a tamní skiextrémové linie, zavede nás do rušného Marrakéše a ukáže skromný život Berberů, obyvatelů horských vesnic.
Bratři Švihálkovi alias Kejda Ski Team jsou univerzální nadšení horalové z Brna, momentálně frekventanti kurzu na horské vůdce UIAGM, ale především osvědčení extrémní skialpinisté, kteří rádi objevují nové, exotické destinace, kde se snaží vyhledávat originální, estetické a technicky náročné skialpové cíle. Své cesty pak přímo v terénu autenticky a svépomocí dokumentují.Více na facebooku Kejda Ski Team.
Režie: Ondřej a Jiří Švihálkovi, délka: 34 min, země: České republika
 
Jazyk: český

Režie: Ondřej a Jiří Švihálkovi, délka: 34 min, země: České republika 

Jazyk:český

-----------------------------------------------------------------------

Tamara

 

V roce 2012 Tamara Lunger poprvé spatřila 8 611 metrů vysoký vrchol K2. Pohled na něj byl ohromující v neposlední řadě pro to, že K2 je považována za nejnebezpečnější osmitisícovku. Již více než 80 horolezců zde přišlo o život. Přesto Tamara jako 28-letá zamířila opět do Pákistánu spolu s alpinistou Nikolausem Gruberem, aby čelila největší výzvě své horolezecké kariéry. Film je portrétem ženy, která miluje extrémy a žije pro ně. Film plný bolesti a strachu, ale i odhodlání a štěstí.

Režie: Joachim Hellinger, Christian Schmidt, délka: 17 min, země: Německo

Jazyk: německý, anglický, české titulky

-----------------------------------------------------------------------

Sibiřský Traverz

 

Dokument mapuje 9 288 km dlouhou lyžařskou výpravu po nejdelší železnici světa – Transsibiřské magistrále. Zvládnout celou trasu z Vladivostoku až do Moskvy může být zdlouhavý a nudný zážitek, pokud si neuděláte pár zastávek.  A pokud máte s sebou lyže, nudit se rozhodně nebudete. Tým špičkových lyžařů a filmařů z proslulých Sherpas Cinema se po této slavné trase vypravilo, aby se seznámili s místní komunitou a prozkoumali sibiřský prašan. Čeká nás zastávka v odlehlé divočině na hoře Mamay poblíž Bajkalu, sněhové bouře v horském středisku Sheregesh  i návštěva lovecké vesnice, kde si obyvatelé vyrábějí vlastní lyže.

Režie: Sherpas Cinema, délka: 28 min, země: Kanada

Jazyk: anglický, české titulky

-----------------------------------------------------------------------

Ledy a přílivy

 

V roce 2014 se šestice žen vydala na malé plachetnici z Islandu přes Dánsko až k západnímu pobřeží Grónska. Bez větších zkušeností se postupně seznámily s  ovládáním lodě i pobytem na širém moři, kde po několik dní plavby nespatřily žádnou pevninu. V Grónsku pak prozkoumaly nové lyžařské cesty a sesbíraly data pro vědecké analýzy tohoto úžasně divokého kousku světa. Počasí i kvalita sněhu na mnoha místech předčila jejich očekávání. Naproti tomu se v jedné z vytipovaných oblastí nedostávalo sněhu. Tady si všechny uvědomily, jak velký dopad má pro tuto oblast globální oteplování. Kde jindy bývalo moře pokryté ledem a  domy skryté pod přívaly sněhu je nyní poprašek a teploty jen mírně pod nulou. Prožijte dobrodružnou cestu po mořské hladině, strmých kopcích a za poznáním klimatických změn naši krásné planety.

Kt Miller

Fotografka, dokumentaristka a výborná lyžařka z americké Montany. Je jednou z mála fotografek, pořizující záběry z těch nejdivočejších koutů světa. Každoročně tráví několik měsíců v Arktidě focením a monitorováním polárních medvědů a spolupracuje s řadou neziskových organizací. Její tvorba vždy ukazuje čirou skutečnost, čímž je velmi podnětná a inspirující; snaží se jí přimět ostatní k přemýšlení nad změnami klimatu.

Režie: Kt Miller, délka: 30 min, země: USA

Jazyk: anglický, české titulky

-----------------------------------------------------------------------

Bulharské bílé zlato

 

Bulharské kopce můžou ve freeriderovi zpočátku budit rozpačitý dojem, nikde žádná dominanta a samé pláně. Jakmile se však ponoříte do jejich nitra, poznáte kouzlo krátkých, strmých a velmi technických sjezdů. Kvalita sněhu je tu výborná a na člověka tu narazíte opravdu zřídkakdy. Pokud si vyberete terén, máte jistotu, že jej před vámi nejely stovky lidí, ale zřejmě budete jeden z prvních.Tak by se dal shrnout výlet pětice Čechů, kteří sebrali auto a vyrazili na 1500 km dlouhou cestu do bulharské Rily, za poznáním východoevropské kultury, místních hor a terénů pro freeride. Kromě hor ve filmu poznáte hlavní město Sofii a seznámíte se s místními obyvateli. Aniž by o tom výprava věděla anebo o to usilovala, ocitla se o několik desítek let zpět v čase. A to, že se v místě konal vůbec poprvé Bulharský Freeride Tour závod, byl jen příjemný bonus a skvělé zpestření na závěr.

Země: Česká republika, délka:32 minut, režie: Jiří Šáňa 

jazyk: český

-----------------------------------------------------------------------

Bílé objetí

 

Zima a sníh v horách láká velké množství sportovních nadšenců. I přes velký posun v předpovídání lavinového nebezpečí vzrůstají počty nehod s fatálními následky.  Tvůrci filmu nechtějí moralizovat nebo kázat, ale spíš se snaží najít vysvětlení, co lidi žene vstříc adrenalinovému zážitku a riskování. Film je o lidech, kteří se dostali do smrtelného nebezpečí v zimních podmínkách. Proč jsou ochotni cestovat stovky kilometrů a riskovat své životy? Dokument nahlíží do světa freeriderů, snowboardistů, horolezců, ale také do světa lidí, kteří pracují pro Horskou záchrannou službu a v centrech lavinové prevence.  Ve filmu se střídají rozhovory s lidmi a rekonstrukce nehod natáčené v místech, kde se opravdu staly.

Režie: Branislav Molnár, Peter Magnát, délka: 53 min, země: Slovensko

Jazyk: Slovenský